Agatha Christie’nin gizemi çözüldü mü ?

Polisiye edebiyatın önde gelen isimlerinden Agatha Christie, yapıtlarının son sayfasına dek okurun merak duygusunu canlı tutabilen bir yazardır. Kitaptaki katili tahmin etmek de pek öyle kolay değildir. Fakat geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir panelde, uzmanlar yazarın romanlarındaki bazı karakteristik özelliklerden yola çıkarak suçlunun kolayca bulunabileceğini öne sürdü.

UKTV Channel Drama tarafından Agatha Christie’nin 125. yaşı vesilesiyle düzenlenen bu panelde, yazarın çok satan kitaplarında aslında bir formülün gizlendiği konuşuldu. Nil’de Ölüm, Doğu Ekspresi’nde Cinayet, Roger Ackyrod Cinayeti gibi ünlü yapıtların da aralarında bulunduğu 26 kitapta, aralarında Exeter Üniversitesi’nden Dr James Bernthal ve bilgi analisti Brett Jacob’un da bulunduğu uzmanlar tarafından tespit edilen o formüller:

1- Zanlı, maktulle arasında duygusal bir bağ bulunanlardan biri oluyor. Örneğin onun eşi ya da akrabası… Ve mutlaka kitabın ilk yarısında tanıtılıyor.

2- Eğer kitapta kara taşıtları yoğunluktaysa, katil muhtemelen kadın. Deniz taşıtları egemense de katil muhtemelen erkek.

3- Eğer kurban boğulmuşsa, failin erkek olma ihtimali yüksek. Diğer taraftan, eğer kitapta mekan olarak kır evi kullanılmışsa, fail yüzde 75 kadın.

4- Eğer katil kadınsa, Christie’in kullandığı dil daha negatif oluyor. Ayrıca kadın katiller sezgilerle yakalanırken, erkek katilleri ele veren bilgi ve mantık oluyor.

5- Eğer araştırmanın sorumluluğunu aykırı dedektif Hercule Poirot üstleniyorsa, maktul bıçaklanarak öldürülüyor ve katilden kitabın başında sıklıkla söz ediliyor.

6- Eğer dedektif Miss Marple ise, katil maktulü para ve gönül ilişkisi yüzünden öldürüyor ve katilden kitabın başlarından ziyade sonlarına doğru bahsediliyor.

Bir cevap yazın