Bu Kitap Hayatınızı Değiştirecek

“Kapağına bakıp kitap alma durumundan” biriydi bu kitabı almam. Aslında tam da kapak değil… İç dizayn… Dizayn olarak sayfa kenarları kırmızıya boyanmış ve bir pazarlama stratejisi olarak dikkat çekmeyi başarmışlar. Kitabı elinize aldığınızda daha ilk sayfalarda bir Okur Sözleşmesi görüyorsunuz. Gayet esprili şekilde yazılmış birşey bu. Sonraki sayfalarda ise empati yeteneğimizi, paylaşmayı, ödün vermeyi, istemeyi, şükretmeyi öğreten bir kitap. Örneğin 24 saat boyunca işitme, görme, yürüme ve konuşma engelli gibi davranmamızı istiyor. İnsan olarak bir engelli gördüğümüzde evet burnumuzun direği bi sızlar ama asla onlar gibi yaşamak zorunda kalmamışızdır. Ben en çok tahammül edebileceğim şey olan konuşma engelini denedim ve gerçekten daha iyi anlıyorsunuz.

Ayrıca sayfanın kenarında kitabı okurken ve içindeki testleri yaparkenki ruh hâlinizi işaretleyebileceğiniz bir alan var. Kitabı bitirdiğinizde bu ruh hâllerini toplayarak, genel olarak nasıl bir moda sahip olduğunuzu görüyorsunuz. Kitapta geçen testler bilimsel teknikler midir bilinmez ama işe yaradığını söyleyebilrim. Testlere istediğinizden başlayabiliyorsunuz. Dolayısı ile yine kapaktan kapağa okunamayan cinsten bir kitap oluyor.

Anlatım olarak başlarda ciddiyetsiz gibi ve “bu bana ne öğretebilir ki?” sorusu aklınıza geliyor ancak devam ettikte hem testlerden hem de kitaptan ayrı bir tat almaya başlıyorsunuz. Dil olarak herkesin anlayabileceği terimsel sözcüklerden uzak ki bu akıcılığı da olumlu yönde etkiliyor.

Kısacası bu kitap belki hayatınızı çok değiştirmez ama farklı bir kişisel gelişim kitabı deneyimi yaşamak istiyorsanız kütüphanenizin raflarında olması gereken bir kitap.

Bir cevap yazın