Değirmen

Değirmen, Sabahattin Ali’nin ilk öykü kitaplarından birisi. Gençlik yıllarında yazdığı biliniyor ve “Bu zamana kadar ben nasıl bunu okumadım?” dedirten bir kitap.

Siteye şöyle bir baktığınızda çok fazla Türk yazar okumadığımı farketmişsinizdir. Kitapçılarda son 1-2 aydır Sabahattin Ali resmen göze sokulduğu için “Yeter artık alıp okuyayım.” dedim. Bu arada Türk yazar okumadığım gibi, öykü de okumam. Bu kitap okuduğum ilk öykü kitabıdır. Öykülerin kısa hikayeler olması sebebi ile tam karakterlere olaylara vakıf olacakken bitiyor olmasını kendimce yetersiz bulurum. Oysaki Değirmen’i okuduğumda bunun da ayrı bir güzelliğinin olduğunu fark ettim.

Yazıldığı döneme bakarak ve günümüzle karşılaştırdığımda kadın – erkek ilişkilerinde çoğu şeyin aynı kaldığını ama bir şeyin değiştiğini gördüm. Saflık. Anlatılan öykülerde bolca karşılaşılan romantizm ve kadın – erkek ilişkisi yozlaşmamış ve çok masum geldi. Kitaba adını veren “Değirmen” öyküsü ise kesinlikle bu öykülerin içerisinde en güzel olanıydı.

Dil ve anlatım olarak ise, yayın evi yada evleri sadeleştirilmiş bir basım yapmış olsa da bazı kelimeleri ilk defa duyduğumu söyleyebilirim. Ama bu bilinmeyen kelimeler sizi öykünün dışına çıkaracak kadar karanlıkta bırakmıyor. Bir şekilde anlıyorsunuz.

Sonuç olarak ilk öykü deneyimi okuduğum bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim. Eminim ki bir çoğunuz öyküleri okurken benim de sorduğum “Bu hale nasıl geldik?” sorusunu soracaktır. Keyifli okumalar !

Bir cevap yazın