Ölümün Ötesi

Bu kitap bana kalırsa herkesin okumaması gereken bir kitap, özellikle Türk toplumunda. Çünkü yıllardır toplumun büyük bir kesiminde yer edinmiş önyargılar bu kitabın tarafsız bir biçimde değerlendirilmesini engelleyecek nitelikte. Ki bence bu kitaba haksızlık demektir.

Ölümün Ötesi, adından da anlaşılabileceği gibi ölüm kavramına ışık tutmak amacıyla yazılmış bir kitap ve  en önemli özelliği bunu bütün dinlerin dışında, ayrı bir çerçeveden yapıyor olması. Yazar bir regresyonist yani insanları geçmişe götüren ve geçmiş yaşamlarını araştıran bir hipnozcu ve kitabın tamamı yazarın sorularından ve deneklerin hipnoz halindeyken verdikleri cevaplardan oluşuyor. Bana kalırsa reenkarnasyon ile ilgilenen herkesin kütüphanesinde yer edinmesi gereken bir kitap çünkü insanın aklındaki birçok soruya cevap olabilecek nitelikte. Öte yandan kitapta doğru olmadığına inandığım bilgiler de var ve bazen gerçekten fantastik bir roman okuyormuşum gibi hissettirdi. Bu tür kitaplarda, yazarların bilimselliği ön planda tutarak kitabın ikna ediciliğini artırdıkları kanısında bir okuyucu olarak bunu önemli bir eksiklik olarak görüyorum.

Kitap, ölüme tamamen farklı bir açıdan yaklaşıyor ve aslında korkulacak hiçbir yanının olmadığını, cennet, cehennem, Tanrı gibi kavramların bizim düşündüğümüzden çok daha farklı şeyler olduğunu ve insanın asıl amacının ‘kendini bilmek’ olduğundan bahsediyor ve ekliyor: ‘Kendini bilmeyen, Rabbini bilemez.’

Son olarak da kitabın Akaşa Yayınları’ndan çıktığını da belirtmek isterim çünkü Akaşa Yayınları zaten bu tür kitaplarda haklı bir üne sahip.

Bir cevap yazın