Gizli Sırlar Öğretisi

Bu kitap  benim için ezoterizme bir giriş niteliğindeydi ve aslında çok çeşitli konulara ışık tutuyor. ‘Medeniyet’ kavramında olan bakış açımı değiştirdi ve aslında teknolojinin bizi ne kadar ‘uygar’ yaptığını sorgulamama neden oldu. Mu ve Atlantis gibi uygarlıklardan tutun, Mısın’ın Ölüler Kitabı’na, kıyametın gerçekte ne olduğuna ve Ergenekon destanına kadar farklı farklı konularda geniş bilgilere yer veriyor. Kitabın yazarı bir Türk ve benim oldukça yerinde bulduğum bir şekilde kitabın çoğu bölümünü İslam çerçevesinden de ele alıyor. Bu tür kitaplarda her zaman olduğu gibi yazılanları doğru ya da yanlış bulmak size kalıyor ama yazar çoğu yerde anlattıklarını şemalarla ve şekillerle desteklemiş ve abartıdan kaçınmış.

Özellikle sembolizm ile alakalı bölüm herkesin sahip olması gereken türden bilgiler içeriyor. Sembolizm kavramını açıkladıktan sonra aslında hepimizin olduğu gibi kabul ettiği bazı gerçeklerin çok derinine iniyor ki bunların başında kıyamet geliyor. Günümüzde herkesin kıyamet kavramını bir tufan olarak algılamasından ve bunun yanlışlığından bahsediyor. Gelecek olan kıyametin aslında fiziki olarak değil, manevi olarak geleceğinden bahsediyor, bunu ‘bilinçlerin kıyamı’ olarak adlandırıyor ve açıklıyor.

Genellikle bu tarzda kitaplardaki aşırı abartılardan yakınan bir okuyucu olarak söylemeliyim ki Ergun Candan oldukça ikna edici bir kitap ortaya koymuş.

Bir cevap yazın