Günaha Son Çağrı

Çizgi romanda her okurun beklentisi farklı olsa da herkes “güzel şeyler” görmek ister. Güzel çizgileri, kimi zaman şeffaf kağıtlarla kaplayıp saklayacak kadar değer verir okur kısmısı. Hikâyenin yarattığı atmosferi de destekliyorsa bu “güzel” çizimler, akılda öyle güzel kalırlar ki, yıllar sonra bile çizgi romandan bir cümle anımsandığında, çizilmiş olan o sahne gözler önüne gelir.

Elimizde Vincent Damon Furnier’dan -namı diğer Alice Cooper- ilham alan siyah beyaz bir çizgi roman var; Günaha Son Çağrı. Başını göğe kaldırmış, tüyleri rüzgarda dağılan, az sonra uçacak gibi görünen görkemli bir karga çizimiyle açılıyor. İşte bu da, hikâyle görseli birleştirmeye yetiyor aslında. Neil Gaiman ile Michael Zulli işbirliğiyle ve Alice Cooper’la birlikte hazırlanan eser, Cooper’ın 1994 yılında çıkardığı “The Last Temptation” albümü temel alınarak kurgulanmış.

Her harede Cooper hayranlarını memnun edecek çizimler var. Kitapta ayrıca hazırlık sürecinde, Neil Gaiman ve Alice Cooper arasında gerçekleşenyazışmalar, elden ele gidip gelen taslaklar, Michael Zulli tarafından 2014 yılında kaleme alınmış bir son söz ve Gaiman’ın 1995’te yazdığı bir önsözü var. Hikayede ve kitabın içinde okunacak epey metin var yani. Güzel bir Alice Cooper albümü açıp okumaya ve okutmaya başlayabilirsiniz. Görmesi de cabası…

Bir cevap yazın