Kaldırım Mühendisi (!)

Philani Dladla 24 yaşında ve yaşamını sokaklarda sürdürüyor. Çalışmak için Johannesburg’a taşındıktan sonra uyuşturucuyla tanışmış ve işler beklediği gibi gitmemiş. Kirasını ödeyemediği için de evden atılmış. Hayatı boyunca kitapları seven Dladla, bu tutkusunu insanlarla paylaşarak bağışlarına karşılık vermeyi amaçlamış.

Okuduğu kitapları satmanın yanı sıra, kitap eleştirilerini de insanlarla paylaşmayı ihmal etmiyor. Hatta kitaplara kendi değerlendirmelerine göre fiyat biçiyor. Örneğin son derlediği favorileri için yaklaşık 1 ABD doları talep ediyor.

Pavement Bookroom (Kaldırımdaki Kitap Kurdu) olarak ünlenen Dladla’nın girişimi hızla büyüyor

Dladla, kitaplardan elde ettiği kazançla sokakta yaşayan diğer insanlara da yardım ediyor, onlara çorba ve ekmek dağıtıyor. “Gülümsediklerini görmek, devam etmem için beni motive ediyor” diyor Dladla. Başkalarını mutlu edebilmek ve kendini geliştirmek onu uyuşturucudan uzak tutmaya yetiyor.

2_books-as-weapons-to-fight-poverty

Kitaplara olan sevgisini paylaşmak ve yardım etmeyi sürdürmek için Book Reader’s Club adlı oluşuma da destek veriyor ve çocuklar için kesinlikle bir rol model: “Onlara geri getirmeleri ve ne öğrendiklerini anlatma koşuluyla kitapları veriyorum. Kitapları alan ve geri dönmeyen çocuklar oluyor, bunun şevkimi kırmasına izin veremem. Çünkü biliyorum ki okumayı seven çocuklar kitapları yoksullukla savaşmak için kullanacak. Birçoğu liseden sonra yollarını kaybediyor, bunu değiştirmek istiyorum. Birlikte okumanın yanı sıra, umutlarımız, hayallerimiz ve karşılaştığımız zorluklar hakkında konuşuyoruz. Dünyayı kurtarmak için zengin olmanız gerekmiyor.”

(Fotoğraf: Daniel Born)
(Fotoğraf: Daniel Born)

Dladla’nın hikâyesi Güney Afrika sınırlarını da aşarak birçok kişiye ilham veriyor. Kitap bağışlamak ya da kitap kulübündeki çocuklara yardım etmek isteyenler için de bir internet sitesi mevcut, burada kitap isimleri ve Dladla’nın değerlendirmeleri de yer alıyor.

5_books-as-weapons-to-fight-poverty6_books-as-weapons-to-fight-poverty

Bir cevap yazın