Karanlık Vadi

Unutulmuş Diyarlar‘ın şüphesiz ki en önemli kitaplarından biridir Karanlık Vadi. Aslında sadece Karanlık Vadi değil bağlı bulunduğu Avatar Üçlemesi… Çünkü bazılarımızın bildiği sıkıntılar zamanı tam olarak bu üçlemede anlatılır. Yaklaşık 15 yıldır fantastik edebiyat ve oyun camiasının içindeyim. Tabi çevremdeki çoğu insan da öyle ve sürekli sıkıntılar zamanı hakkında konuşulurken konudan bihaber oluyordum. “Sonunda bu seriyi okumam gerek” diyerek bir solukta bitirdim diyebilirim.

Her panteonda olduğu gibi Unutulmuş Diyarlar’ın da bir panteonu var ve bu panteondaki tanrıların arasında bir hiyerarşi, görev ve tanrılar tanrısı bir baş tanrı var. (Lord Ao) Bu Ao, henüz ne işe yaradığını kimsenin bilmediği kader tabletlerini kaybetmiştir ve tanrıları sorumlu tutarak ceza vermek adına hepsinin tanrısal kuvvetini alarak yeryüzüne gönderir ve macera burada başlar. Daha önce dediğim gibi her tanrının bir görevi vardır bu dünyada ve tanrılar bu görevleri yerine getiremediği için dünya kaosa sürüklenir. Örneğin yıldırım tanrısı Talos yıldırımları kontrol edemez, büyü tanrıçası Mystra büyüyü ve kanunlarını elden yitirmiş ve sonucunda büyü de kontrol edilemez hâle gelmiştir. Bu nedenle de bu döneme sıkıntılar zamanı denmektedir.

Tüm bu karmaşanın içinde bir de dört tane kahraman vardır. Ellerinde esrarengiz bir muska taşıyan bu dört kahraman, kendi geçmişlerinin karanlık noktalarından umutsuzca kaçarken, kendilerini bu tanrılar arası yüksek düzeyli güç çekişmesinin içinde kapana kısılmış bulurlar. Gözden düşmüş tanrılar ve onların hizmetçileri de peşlerindedir.

Tabi sıkıntılar zamanı sadece bunlardan ibaret değildir. Devamı için Tantras’ı beklemeniz gerek…

Bir cevap yazın