Kedi Mektupları

Çok nadiren kitap okurken acı çektiğim görülmüştür. Oya Baydar’ın Kedi Mektupları’nı okurken oldukça zorlandım. Ödüller almış bir yazar ve kitabı tabi ki değerli ancak bana hitap etmedi sanırım bilmiyorum. Bit artık bit diye sayfa saydım resmen.

Kitap bir sabah devrim yapacaklarını umarken kapılarında tank gören ve kaçıp Almanya’ya sığınan siyasi mültecilerin duygularını, kendi ülkelerine duydukları hasretlerini, Berlin Duvarı’nın yıkılması sonucu sorguladıkları ideolojilerini ve bir zamanlar beraber mücadele ettikleri dava arkadaşlarının birbirlerini sorgulamasını onlara yoldaş olan kedilerin dilinden anlatıyor.

Zaten kitabın tek beğendiğim noktası kedilerin gerçekten iyi gözlemlenmiş ve hallerinin olabilecek en gerçekçi şekilde aktarılmış olmasıydı. İki kediyle evini paylaşan birisi olarak ben de “evet benim kedilerde aynen bunları söylerdi” dediğim çok nokta oldu, hatta bazı anlar kitabı okurken yanıma gelen kedime bakıp”acaba? acaba benim kedim de bunları düşünüyor olabilir mi?” diye kafamdan geçirmedim değil.

Beni en çok bunaltan nokta ise kitabın çok yavaş ilerleyişi oldu. Her bölümde “sanırım bir şeyler olacak” dedim ancak hiçbir şey olmadı. Sıradan gündelik konuşmalar devam etti. Büyük bir hüsran ve depresyon havası hakim hikayeye (doğal olarak) ancak ne tam anlamıyla bir dibe vurma var ne de silkinip o hüsrandan bir çıkış arama motivasyonu var. Ben uç durumları okumaktan daha çok keyif alıyorum. Ya tam bir dibe vuruş olmalı ya da bir çırpınış. Kedi Mektupları’nda ise uzun süre aynı monotonlukta devam eden depresif hava çok hoşuma gitmedi.

Kitabın içerisine serpiştirilmiş ufak tefek zihin açıcı bilgiler, altına imzanızı atacağınız durum tespitleri var ancak benim zevkle okumam için yeterli olmadılar.

Kedilere meraklı ve siyasi mültecilerin yaşadıklarına merak duyan biriyseniz, Kedi Mektupları size”kedilerin tarafsız, insanların aptal kavgalarına anlam veremeyen” gözünden bir bakış açısı sunuyor.

Bir cevap yazın