Kendi kitaplarını resimleyen 10 yazar

Aşağıda kelimelerle kurduğu dünyayı, çizimleriyle renklendiren 10 yazarı derlediğim bir liste bulacaksınız. Böyle bir listenin eksiksiz olarak hazırlanmasının, tamamlanmasının zorluğunu biliyoruz. Bu yüzden atladığımız yazarları yorumlarda belirtebilirsiniz.

1) J. R. R. Tolkien


Tolkien hikayesini yalnızca sözcüklerle anlatan bir yazar değildi. Hobbit için de Yüzüklerin Efendisiiçin de haritalar ve illüstrasyonlar çizdi. Fakat ne yazık ki illüstrasyonları kitabın sadece bazı baskılarında görebiliyoruz.

2) Kurt Vonnegut


Vonnegut neredeyse kitapları kadar karalamalarıyla da ünlenmiş bir yazar. Meşhur çizimlerinden ilkiMezbaha No.5‘le birlikte piyasaya çıkmıştı. Montana Wildhack’in göğüslerinin arasına uzanan madalyonu tasvir eden bir görseldi bu. Şampiyonların Kahvaltısı‘yle birlikte yazarın metin-görsel işbirliği de bir üst boyuta geçti. Bu çizimlerin ABD’de yaygın birer dövme haline geldiğini söylersek, kimseyi yanıltmış olmayız.

3) William Makepeace Thackeray


19. yüzyılda yaşayan Thackeray, ünlü romanı Gurur Dünyası‘nın ilk baskılarında metne eşlik eden illüstrasyonlarını da yayınlamıştı. Üstelik şaşırtıcı derecede başarılı illüstrasyonlardı bunlar.

4) Günter Grass


Nobel ödüllü yazar kitaplarının kapaklarını kendisi hazırlıyordu ve bu kapaklarından bazıları için çizim de yapmıştı. Çizimlerini bir araya getirdiği bir kitabı da bulunan Grass, The Paris Review‘a verdiği bir röportajda sanatın görsel yönünün önemine dikkat çekmişti: “Şiirlerimin ilk taslakları bana çizimler ve dörtlükler kombinasyonu olarak gelir; sonrasında bazen çizimler baskın hale gelir, bazen de kelimeler…”

5) William Blake


“Aydınlanmış” kitaplarıyla ünlenen William Blake, kitaplarını yazmakla kalmayan, onlar için görseller hazırlayan ve hatta kitapları bizzat kendisi basan, çok yönlü bir sanatçıydı. Şiirde olduğu kadar, görsel sanatlar alanında da öncü bir isimdi.

6) T. S. Eliot


Yukarıda T. S. Eliot’un Old Possum’s Book of Practical Cats adlı kitabının 1939’da yapılan birinci baskısı için hazırladığı kapağı görüyorsunuz. Kitap sonraki yıl Nicolas Bentley’in illüstrasyonlarıyla tekrar basıldı ve bu haliyle yaygınlaştı. Yine de Eliot’un bizzat hazırladığı kapakta, insanı cezbeden bir yan bulunduğuna itiraz eden olmayacaktır.

7) Evelyn Waugh

 

Yazarın basılan ilk kitabı yukarıda örneğini göreceğiniz illüstrasyonlarla yayınlandı. O dönemde The Guardian, kitaba ilişkin şu yorumda bulunmuştu: “Yazarın herkesin üzerinde hemfikir olacağı bir komedi ve karakterize etme yeteneği var. Waugh zekice yazma, diyalogları başarıyla aktarma armağanıyla doğmuş; çizimleri ise masalın ruhuyla son derece uyumlu.”

8) Rudyard Kipling


Sanatçı bir ailede büyüyen (babası heykeltıraştı) Kipling, çocuklar için kaleme aldığı masalları derlediği Just So Stories‘i çizimleriyle yayınlamıştı. Fakat sadece çocuk kitaplarını değil, yetişkinler için yazdıklarını da illüstrasyonlarla piyasaya sürdü. Yukarıdaki çizim 1888 yılına ait.

9) Alasdair Gray


Gray yukarıdaki çalışmayı, 30 yılda tamamladığı ünlü eseri Lanark için hazırlamıştı. Gray’in çoğu çalışması çizim ve tipografik marifetlerini gözler önüne seriyordu.

10) Jack Kerouac


Kerouac, Yolda‘yı A. A. Wyn adlı yayıncıya kendi çizdiği bir kapakla göndermiş ve şöyle yazmıştı: “Sevgili Bay Wyn: Bunu kitabın ilgi reklam afişinde kullanılacak ilgi çekici bir tasarım olarak sunuyorum. The Town and the City‘nin kapağı tıpkı kitabın başlığı ve arka kapakta kullanılan fotoğrafım kadar sıkıcıydı. Wilbur Pippin’in çektiği fotoğraf Yolda için mükemmel bir seçim olacak, aşağıdaki figürün yüzü gibi algılanacaktır.” Fakat Wyn kitabı geri çevirdi ve zamanla klasikleşen bu kitap beş yıl yayıncı bekledi.

Bir cevap yazın