Merlyn

Çoğumuz Kral Arthur ve onun büyücüsü Merlyn efsanesini biliriz. Arthur ne zaman çıkmaza girse Merlyn imdadına yetişir ve olayları, sorunları barışçıl bir yolla çözer.

Bu kitabı okurken beklentim bu yöndeydi. Her ne kadar kitabın alt başlığı “Kral Arthur’un Büyücüsünün Gizli 21 Dersi” olsa da hikâyeler okuyacağımı düşündüm ancak yanılmışım. Bu kitap sayesinde herşeyden önce Merlyn’in bir büyücü olmadığını öğrendim. Evet Merlyn bir büyücü gibi lanse edildi ama değildi. Merlyn bir kelt rahibiydi. Aynı zamanda druid olarak bilinen bir kelt rahibi. Kitapta geçen bilgiler 16. yüzyılda yazılmış ve Gal dilinde olan “Pheryllt Kitabı”ndan alınmış. Britanya’da yaşayan bu rahipler çok tanrılı bir dine sahipler ama tek tanrılı dinlere de son derece saygılılar. Doğaya ve hayvanlara karşı son derece saygılılar. Aralarında bir hiyerarşi var ve bu hiyerarşiye göre kıyafetlerinin renkleri değişiyor. Yeteneklerine göre ozan, eğitmen, ruhban oluyorlar.

Benim en çok etkilendiğim ise kitapta bahsedilen bu anekdotlar değildi. Kelt rahipleri için 3 sayısının çok önemli bir yeri vardı. Biz de birşey isterken “Allah’ın hakkı 3” deriz. Abdest alırken 3 kere yıkarız. Aralarında bağ var mıdır bilinmez ama bu üçlemeleri kelt rahipleri daha önce bahsettiğim Pheryllt ismindeki kutsal kitaplarında sıkca kullanıyorlar. Örnek verecek olursam;

Herşeyden önce tutulması gereken 3 şey:

El, Dil, Hırs.

Zalimliğin 3 göstergesi:

Doğaya zarar vermek, Hayvanları korkutmak, Gereksiz yere iyilik istemek.

Bir din olarak değil ancak bir hayat felsefesi olarak bakıldığında “mükemmel insan” olmanın formülünü bulmuş olduklarını söyleyebilirim.

Yukarıda bahsettiğim anekdotlar sadece aralarda geçen küçük bilgiler. Asıl vurgunu ise druid ayinleri ve geleneklerinin detayına inerek yapıyor. Kesinlikle çok değerli ve kütüphanelik bir kitaptır. Şiddetle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın