Şeytan’ın Fısıldadıkları

“Hazzı hep göklerde arayanlar yeryüzünde bulamayan kabızlardır..” Yazarın en sevdiğim sözlerinden birisi. Oraya buraya yazdığım 100 civarı cümlesi var ki, aman aman! Kelimeler ile hem bu kadar iyi oynayıp hemde hayatı bu kadar iyi gözlemleyen bir yazar olunca ortaya harika cümleler çıkıyor.

Emre Yılmaz çok bilinmeyen fakat benim hayatımda önemli yeri olan yazarlardan birisi. Şeytan’ın Fısıldadıklarında hayata dair olgulara nefis bir realizm ile yaklaşmış. O tozpembe hayaller ve rüyalardan okuyucuyu uyandırıp yapması gerekenleri ve tecrübelerini oldukça keyifli şekilde aktarmış.

“Altı çizilerek okunan kitaplar kötüdür.” cümlesini kuran yazarın bütün kitaplarını hemen her sayfasında 1 cümleyi çizerek okudum, muazzam keyif aldım. Yazarın insanlığa yaptığı eleştiriler pek çoğunun yaptığı gibi kendini bu eleştirilerden uzak tutmasından ziyade, daha çok bizzat kendisine yapılmış. Zaten kitabın sonunda sayfalar boyunca eleştirdiği, zaman zaman dalga geçtiği yapılmaması gereken hataların büyük kısmını kendisininde yapmış olduğunu espirili bir dille itiraf ediyor.

Okuduktan sonra kesinlikle size bir şeyler katacağı ve yaşantınız üzerine bir durup düşünmenize neden olacağının garantisini verebilirim. İyi ki okumuşum dediğim  kitaplar arasında baş köşede yerini aldı. Şiddet ve hiddetle tavsiye ederim.

Yorumuma yazarın bir başka sözü ile son vermek istiyorum :

“Hayatta en fazla ya üç bin kitap okuyabilir ya da üç bin kadınla yatabilirsiniz. Doymak için seçin.”

– Emre Yılmaz

 

Bir cevap yazın