Sıradan Şeylerin Sıradışı Kullanımı

Anonim bilgilerden oluşan bu yaşam rehberi kıvamındaki kitabı alırken “Yok beeeee değildir öyle” dedim ama birkaç testi denedikten sonra “Aaaa hakkateeeeen!” dedim. Ağız gargarası yada ağız suyu ile yapılabilecek şeyleri görseniz şaşırırsınız. Bilgisayar monitörünü silmek, yüz temizlemek, ayak mantarı tedavi etmek, ter kokusunu gidermek, yara dezenfekte etmek….

Kitapta bunun gibi yüzlerce günlük hayatta kullandığımız gayet sıradan eşyaların aslında pek çok kullanım alanı olduğunu görüyorsunuz. A’dan Z’ye tüm nesnelerin alternatif kullanımlarını anlatan kitabın baskısı kuşe kağıda yapılmış ve sert karton kapakla da ciltlenmiş. Henüz tamamını bitirmedim ama içerisinden denediğim veya ilginç bulduğum birkaç deneyi anlatayım:

Bazılarımızın giydiği ayakkabılardan ötürü ayak parmak üstlerinde ufak nasırlar oluşabiliyor. Bunun için 2-3 gece nasırlı bölgeye bildiğimiz Vicks krem sürüp yara bandıyla kapatıp yatıyoruz. Ve evet nasır felan kalmıyor.

Mesela aspirin… Bunu denemedim ama kitaba göre biten akünün içine 2 tane table asprin atınca son bi ateşleme için akü içinde kimyasal bir tepkime yaratıyor. Tabi aküyü gene tamirciye götürmeniz yada değiştirmeniz gerekiyormuş o ayrı… Aspirinden devam edecek olursak, aspirini ezip hafif sulandırıyoruz ve sivilce üzerine sürüp 2-3 dakika bekliyoruz. Sivilce mivilce felan kalmıyor.Altınları parlatmak, saç losyonu yapma, sert etleri yumuşatma, ahşap mobilyayı temizleme, halılardan çay ve kahve lekesini çıkarmak için ise birayı öneriyor kitap. İçerisindeki indeksleme sayesinde ev, aşçılık, güzellik ve sağlık, temizlik, bahçe, dış mekanlar, depolama, çocuklar ve tamir konularıyla ilgili bilgilere de derhal ulaşabiliyorsunuz.

Tüm bunların ışığında bu kitabı tam bir başucu kitabı ilan ediyorum. Hayrını görün.

Bir cevap yazın