Tüm Çağların Gizli Öğretileri

Bu kitabı sanal bir mağazadan büyük bir indirime girdi diye almıştım. “İyi ki de almışım” diyorum. Çünkü benzerlerinin aksine bu kitapta anlatılan ezoterizm bilgileri çok büyük bir gizem gibi değil gayet mantıklı bilimsel ve felsefi açıklamalarla anlatılıyor. “Gizem” denen olgunun çekiciliğinin gizem olduğuna inanan biriyimdir. Genelde hayatımızda anlamlandırma ve adlandırmada zorlandığımız mitler, destanlar, bilimsel olarak açıklanamayan olaylar, tarihler kavramlar vb. konularda getirdiği açıklamalarda gayet ikna edici. Yine imgelemeyi destekleyen unsur olarak, yer yer sayfalarında görsel çizimler veya resimler görebiliyorsunuz. Ayrıca kitabın orta kısmında daha da renkli bir bölüm var burada da bazı ezoterik konulara değiniliyor.

Kitap aslında yaklaşık 90 yıl önce tamamlanmış ve yayınlanmış. Bu kitabı muhtemelen Eski İngilizce’de yazıldığını düşünüyorum. Dil çok değişkendir. 2000’li yılların insanları olarak, 1990’da konuştuğumuz dilden çok farklı bir dil konuşuyoruz. Öyle ki, 5 yıl önce bile dilimizde olmayan kelimeleri şimdi kullanabiliyoruz. Bu nedenle çevirisinin de bazı aksaklıklarla birlikte iyi olduğunu düşnüyorum. Dil olarak ağır bir dili var. Parapsikoloji, astronomi, ezoterizm gibi kavramlara yakın biri olsam da, bazı kavramlarda “bu ne?” dediğim oldu.

Hermescilik, Kabala, Masonlar, Gül-Haç ve sembolik felsefe konularında da detaylı açıklamaları var. Bu nedenle çok çok hastası değilseniz arka arkaya bu konuları okuyup sindirmek hazımsızlık yapabiliyor 🙂 Bu kitabı ben hiç bir zaman kapaktan kapağa okuyamadım ve okuyamamda… “Bir kitabı anlamak için önce başka bir kitabı anlamak” zincirini hiç sevmem aslında ama bildiğiniz kavramlarla okuduğunuz gerçekten aydınlatma yaşatabilir diye düşünüyorum.  Ben bu yüzden sırf kapağında ufak bir hasar oldu diye bir tane daha aldım.

Bir cevap yazın