Tutulma

Serinin üçüncü kitabı “Tutulma” ile devam ediyoruz…

Ortada vampir – kurtadam draması olur da yazarımız buna değinmez mi? Tabi ki değinir… Bella’nın kankası Jacob bir kurtadamdır. Vampir Edward’a da aşık olduğu için arkadaşı ile sevgilisi arasında kalır. Bu arada kalma durumu tabi daha çok duygusal bir arada kalma. Yoksa . savaş gibi bir durum yok. Henüz… Bu da bir ilk sayılır. Vampir – Kurtadam fiziksel savaşlarının örneği hep gördük ve görmeye de devam ediyoruz. İşin duygusal boyutuna daha önce pek girilmemişti bildiğim kadarıyla. Bu konuda Bella’yı biraz bencil buluyorum. Hem karnım doysun hem pastam dursun modunda…

Bir önceki kitapta yaşadığı “Edward için yeterince iyi değilim.” kompleksinden kurtulmanın cevabını da ufak ufak bulur esas kızımız. (Tabi ki cevabını vermiyorum. Okuyun !) Yine her doğa üstü varlığın bir konseye bağlı olması klişesi burada da geçerli. Olayların hafif hafif kızışmaya başladığı dönem başladığında, konsey devreye girmeye hazırlanıyor.

Kimileri okuduğu bir hikayede daha önce okuduğu yada başına gelen bir olayı görmeyi sever, ister. Bu durum ben de farklı. Ben yaratıcılığa önem veririm. Vampir klasiklerini hepimiz biliyoruz. Bunu baştan yazmak son derece riskli. Ya batarsın ki büyük ihtimal batarsın ya da çıkarsın durumu vardır. Meyer alabileceği maksimum riski alıp vampir profilini başka bir şeye dönüştürmeye çalışmış. En azından çabasını takdir etmek lazım.

Serinin son ve dananın kuyruğunun koptuğu son kitabı “Şafak Vakti” ile devam etmeden ufak bir bilgilendirme yapayım. Ben de dananın kuyruğunu son kitapta koparıyorum !

 

Bir cevap yazın