Yeniay

 

Alacakaranlık serisinin ikinci kitabı Yeniay

Tüm vampir edebiyatına bakıldığında iyi de olsalar kötü de olsalar vampirlerin baş düşmanı hep kurtadamlardır. Alacakaranlık, Vampir Günlükleri, Karanlık Dünya serilerine bakın hep tiksinirler bunlar birbirlerinden… İyi de niye? Doğa dengesinden yola çıkarsak, vampirler ölüdür, o zaman ölümü temsil eder. Kurtadamlar canlıdır, hayatı temsil eder. Doğada yaşam da vardır ölüm de… E o zaman nedir bu kızılca kıyametin sebebi?

Serinin ilk kitabında genel olarak tüm “Vampir” olgusu üzerine yorum yaptığımdan, şimdi daha kitap üzerine konuşacağım. Aslında hikaye biraz zengin oğlan – fakir kız hikayesi gibi. Edward vampir, zengin, ölümsüz, yakışıklı, karizmatik Bella ise insan, fakir, çiftçi kızı, balık etli falan. İlk kitabı tanışmaları ve aşık olmaları olarak özetlersek, serinin ikinci kitabına da Bella’nın “Edward Kadar İyi Olamama” kompleksi üzerine yazılmış diyebiliriz. “Ben yaşlanacağım, Edward taş gibi kalmaya devam edecek, ben öleceğim Edward yaşamaya devam edecek” gibi bunalımlar yaşıyor esas kızımız. Şahsen ben kadın olsam karşı cinsi bu kadar yüksekte tutmazdım. Gene söylüyorum, yazarın hayatında bir kahramana yada kurtarıcıya ihtiyacı var.

Söz konusu fantastik edebiyat olunca saatlerce konuşabilir yada yazabilirim. Ama serinin bir sonraki kitabı Tutulma‘yı beklemek zorundasınız. 

 

Bir cevap yazın